Foto: Marie-Therese Karlberg

Holst ger sig in i eldebatten

Olov Holst ger sig in i eldabatten tillsammans med andra moderater i södra Sverige.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) ger sig tillsammans med andra moderatpolitiker i länet in i eldebatten. I en debattartikel i Aftonbladet vill de se att inget mer stöd till etablering av industrier ges i Norrland förrän elkrisen är löst nere i södra Sverige. Elintensiva företag har de senaste åren etablerats i Norrland på grund av kylan och tillgången till el. Ett flertal till väntas etablera sig i Norrland fram till 2030 och ges subventioner.

Läs hela debattartikeln här

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening