Foto: Pressbild/Moderaterna

Holst: ”Ett svek mot kommuninvånare”

Moderaterna kallar regeringens infrastruktursatsning som exkluderar Märsta station, Arlanda och E4:an för ett stort svek för invånarna i Sigtuna kommun.

Kommunen och Landstingets överenskommelse med Trafikverket faller nu kring Märsta station i och med att inga medel till projektet anslås de kommande tio åren:
– Det är ett stort svek mot såväl invånarna i Sigtuna kommun som mot Arlandaregionen i sin helhet och den S-ledda regeringen har genom besluten förlorat sin trovärdighet i Arlandafrågan, uppger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M)

Miljardsatsning uteblir
737 miljoner skulle komma från Trafikverket, ca 150-200 miljoner från kommunen och 35 miljoner från landstinget för att rusta upp stationen som idag har lika många resenärer per dag som Göteborgs central. Moderaterna i Sigtuna kommun anser att Socialdemokraterna och Miljöpartiet i kommunen ska gå ut och fördöma sin egna regerings ”svek mot kommuninvånarna”. Inte heter projektet Glädjens får medel som innebär en breddning av antalet körfält från 2 till 3 hela vägen till Arlanda samt att Bana 4 på Arlanda läggs på is.
– Alla utspel från socialdemokraterna om flygstrategi, Arlandas betydelse för hela landets utveckling, tillsättande av ett Arlandaråd, osv. blir bara tomma ord när det nu visar sig att helt nödvändiga infrastruktursatsningar uteblir, fortsätter Olov Holst.

Planerade 3500 bostäder
Planeringen av området kring stationen ska ha kommit långt och Holst tror att man kan bygga upp till 3500 bostäder i direkt anslutning till stationen.
– Men nu stänger S och MP dörren till utvecklingen som hade gynnat Sigtuna kommun, Arlanda flygplats, Stockholmsregionen, hela landet och, inte minst, den långsiktiga ekologiska hållbarheten. Möjligheten att bygga så många bostäder i direkt anslutning till en pendeltågsstation och kollektivtrafiknod finns inte på många andra platser i Stockholmsregionen. Men nu stoppar alltså S och MP även den genom att inte bygga ut Märsta station i enlighet med den tidigare tecknade överenskommelsen.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening