Viltsäsongen startar i oktober och redan nu rapporteras om flera viltolyckor.
Oktober är viltsäsong och då de flesta viltolyckor inträffar. Krock med rådjur i länet är den vanligaste kollision, de närmaste två månaderna kan så många som 950 olyckor med rådjur inträffade uppger IF Skadeförsäkring. Under hela 2019 var det 4217 viltolyckor i länet. Dock är stockholmare relativt förskonade av viltolyckor, bara 4,6 olyckor per 1000 personbilar. Flest skedde i Kalmar med 24,2 per 1000 personbilar.
Nyheter Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.
Nyheter På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.