Foto: Ving

Hög efterfrågan för resor med Ving från Arlanda

Ving märker av en ökad efterfrågan på resor från Arlanda under höstlovet och sätter in fler plan till Cypern och Kanarieöarna.

Bokningsläget är just för Ving som märker av ett högt tryck till höstlovet vecka 44.
– Den senaste tidens regniga och ruggiga väder har gett en föraning om vad som väntar, vilket har fått många att redan nu vilja solsäkra en semestervecka under höstlovet. Jämfört med för en månad sedan har vi en fördubbling i antalet bokningar för vecka 44. Än finns det platser kvar, men resorna bokas upp snabbt och de bästa rummen på de bästa hotellen är också de som bokas först, så det gäller att vara ute i god tid, säger Fredrik Henriksson, kommunikationschef Ving.

Det är främst resor till Kanarieöarna som är med bokat, men även Cypern. För att möta efterfrågan sätter man in extra flyg från Arlanda till Cypern.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening