Hjärtsjuk dog efter att ha skickats hem från läkarbesök
En hjärtsjuk patient som besökte en läkarmottagning i kommunen skickades hem efter läkarbesöket och hittades sedan avliden.
Sajten Dagens Press rapporterar om patienten som upplevde trötthet och sjukdomskänsla. Patienten hade lågt blodtryck och hjärtat slog extraslag. Ett besök på en läkarmottagning i kommunen renderade i att patienten skickades hem, dagen efter hittades patienten avliden i sitt hem. Enligt sajten ska arytmimottagningen som hyrläkaren kontaktade velat ha mer information om tillståndet.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.