Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Hittade stulna föremål i bil

Polisen stoppade en bil på E4:an i Rosersberg under natten och i samband med kontrollen hittade man misstänkt stulna föremål.

Vid 4-tiden i natt stoppades en bil vid Trafikplats Rosersberg på E4:an för kontroll. I samband med kontroll uppstod misstanke mot föraren som ska ha kört bilen utan giltig behörighet. Man hittade också föremål i den som misstänks vara stulna, dessa har tagits i beslag av polisen. Föraren är även misstänkt för häleri.

Fotnot: Polisen uppgav tidigare att det var en lastbil som stoppades. Det är nu under eftermiddagen ändrat till personbil.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening