Hett i uppländsk fotboll

Fotbollsuppland har hamnat i fokus sedan 150 gula och röda kort delats ut den gångna helgen: - Vi hoppas så klart inte att det blir aggressivare på planen utan att ledare och spelare tar sitt ansvar, säger Per Sjöberg, ordförande i domarkommitén i Upplands Fotbollsförbund, till Radio Uppland.

Flera lokala lag spelar i distriktets serier, Arlanda högst upp i Division 4. I samma serie attackerades en domare i söndags rapporterar P4 Uppland:
– Jag hade delat ut fem varningar redan i matchen, fyra av dessa för olämpligt uppträdande. Efter en frispark håller jag sedan kvar blicken på en av spelarna i Sunnersta som börjar slå med nävarna i marken, berättar Odai Alwani, domare från Uppsala.

Domaren avbröt den aktuella matchen mellan Sunnersta-Gimo men återupptog den efter en stund. Upplands Fotbollförbunds ordförande i Domarkommitté, Per Sjöberg, berättar om de nya riktlinjerna som gäller i Fotbollssverige. Olämpligt uppträdande ska resultera i fler varningar och utvisningar:
– Vi hoppas så klart inte att det blir aggressivare på planen utan att ledare och spelare tar sitt ansvar, säger Per Sjöberg, enligt P4 Uppland.

FC Arlanda som hunnit spela två matcher i serien har fått syna gula kort nio gånger och en spelare har utvisats. Men man ligger i lä jämfört matchen Uppsala-Kurd-Procyon där det visades 14 gula och 4 (!) röda kort. Arlanda möter närmast Procyon på bortaplan på torsdag.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening