Foto: Insändarbild/Märsta IK

Het seriepremiär – Märsta IK vann mot Heby i fysisk drabbning

Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.

Matchen präglades av ett högt tempo, tuffa dueller och många kort. Totalt delades hela 14 kort ut – sex gula och ett rött för Märsta samt fem gula och två röda för gästande Heby. Märstas Miguel Cordova visades ut med direkt rött kort med 20 minuter kvar att spela, vilket satte laget på prov i slutskedet.
– Det blev en tuff och intensiv seriepremiär, både fysiskt och spelmässigt. Från första minuten var det en kamp på varje del av planen, men vi visade direkt att vi var redo – som ett lag, säger Märstas tränare Victor Arenas.

Trots det numerära underläget höll Märsta undan. Laget stod för en stabil defensiv insats och försvarade sig som en enhet.
– Det kollektiva arbetet la grunden för segern, och att starta serien med tre poäng kunde inte kännas bättre. Det finns fortfarande detaljer att slipa på, men vi är nöjda med vår insats och stolta över hur vi genomförde matchen, säger Arenas.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening