Hemtester kan inte beställas längre

Det går inte längre att beställa hemtest för pågående covid-19 meddelar Region Stockholm.

Antalet personer som beställt hemtest för covid-19 har ökat kraftigt den senaste veckan så att det bildats en kö som behöver betas av skriver Region Stockholm på sin hemsida. Hemtesten kan beställas igen på torsdag om allt går som planerat. Pausen gäller enbart hemtester, alltså inte tester som sker inom äldreboende/särskilda boenden samt inom vården.
– Jag vet att Karolinska Universitetslaboratoriet arbetar mycket intensivt med att öka kapaciteten. Mitt viktiga råd är att stanna hemma om du har symtom även om du just nu inte kan provta dig. När möjligheten öppnar igen är det viktigt att bara beställa prov om du har symtom eller uppmanas till provtagning av vården, säger Elda Sparrelid, chefläkare för Region Stockholm.

16 000 prover väntar på att betas av och man arbetar med att stärka kapaciteten för att hantera större volymer av hemtester.
– Det är viktigt att testningen utökas så fort det bara går. Testning är en viktig del av vår strategi och vi behöver följa smittutvecklingen för att se vilken effekt våra nya rekommendationer får. Vi behöver också kunna smittspåra med full kraft, säger Maria Rotzén Östlund, tf smittskyddsläkare för Region Stockholm.

Tillsvidare ska den som ha symtom stanna hemma även om det dröjer att få tid för hemtest, detta för att inte riska att smitta andra. När det är öppet för beställningen så beställ bara om du har symtom eller uppmanas av vården att beställa. Du kan även göra testerna i drive-in-stationerna, den närmaste finns i Väsby. Där kan det dock uppstå brist på tider.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening