Hemtester kan inte beställas längre

Det går inte längre att beställa hemtest för pågående covid-19 meddelar Region Stockholm.

Antalet personer som beställt hemtest för covid-19 har ökat kraftigt den senaste veckan så att det bildats en kö som behöver betas av skriver Region Stockholm på sin hemsida. Hemtesten kan beställas igen på torsdag om allt går som planerat. Pausen gäller enbart hemtester, alltså inte tester som sker inom äldreboende/särskilda boenden samt inom vården.
– Jag vet att Karolinska Universitetslaboratoriet arbetar mycket intensivt med att öka kapaciteten. Mitt viktiga råd är att stanna hemma om du har symtom även om du just nu inte kan provta dig. När möjligheten öppnar igen är det viktigt att bara beställa prov om du har symtom eller uppmanas till provtagning av vården, säger Elda Sparrelid, chefläkare för Region Stockholm.

16 000 prover väntar på att betas av och man arbetar med att stärka kapaciteten för att hantera större volymer av hemtester.
– Det är viktigt att testningen utökas så fort det bara går. Testning är en viktig del av vår strategi och vi behöver följa smittutvecklingen för att se vilken effekt våra nya rekommendationer får. Vi behöver också kunna smittspåra med full kraft, säger Maria Rotzén Östlund, tf smittskyddsläkare för Region Stockholm.

Tillsvidare ska den som ha symtom stanna hemma även om det dröjer att få tid för hemtest, detta för att inte riska att smitta andra. När det är öppet för beställningen så beställ bara om du har symtom eller uppmanas av vården att beställa. Du kan även göra testerna i drive-in-stationerna, den närmaste finns i Väsby. Där kan det dock uppstå brist på tider.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening