Polishelikoptern, hundar och radiobilar sökte efter inbrottstjuvarnaFoto: Jamshid Jamshidi/Genrebild
Helikopterjakt efter villainbrott i Steninge
Ett inbrott skedde i en villa i Steninge under natten mot söndag. Ett stort pådrag deltog i sökandet efter gärningsmännen. – Vi håller på att leta för fullt med radiobilar, helikoptern och en hundpatrull, sa RLC-befälet Dan Grip under insatsen.
Polisen larmades till villan i Steninge av ett larmbolag klockan 01.48 natten mot söndag. När första patrullen anlände till platsen kunde man snabbt konstatera att ett inbrott skett. Polisen satte in flera resurser i sökandet efter inbrottstjuvarna. – Vi håller på att leta för fullt med radiobilar, helikoptern och en hundpatrull, sa Dan Grip, befäl vid polisens ledningscentral, vid 02-tiden.
Polisen har upprättat en anmälan om inbrott, men det är i nuläget oklart vad stöldbytet blev. Ingen är dock gripen i ärendet.
Notiser Sigtuna kommuns arbetslöshet uppgick till 8,6 procent undernovember. Men en tydlig trend är att ungdomsarbetslösheten minskar för sjunde månaden i rad.
Blåljus Polisen har under natten genomfört en stor insats med anledning av en misstänkt mordhändelsen. Insatsen har inkluderat en teknisk undersökning av brottsplatsen samt dörrknackning i området för att samla vittnesuppgifter.
Blåljus Vid 23-tiden på söndagskvällen larmades polis ett skogsparti i Märsta med anledning av att en allvarligt skadad kvinna hittades. Kvinnan konstaterades avliden av polispatrullerna.
Nyheter Från och med söndag har Mälartåg tagit över trafiken på sträckan Uppsala–Stockholm via Märsta, som tidigare kördes av SJ. Den sista avgången med SJ gick klockan 22.00 på lördagen från Uppsala mot Stockholm.