Hassan Zubier förlamades efter att ha knivhuggits i samband med ett terrorattentat i Finland i augustiFoto: Privat
Hassan Zubier hoppades på bättre stöd
Märstabon Hassan Zubier som uppmärksammades i riksmedia under tisdagen för sin insats i samband med terrorattentatet i Åbo är kritisk mot att svenska staten inte hjälpt honom efter att han skadats då han försökte rädda liv på torget i Åbo.
Hassan Zubier anser att han inte fått den hjälp som han hade behövt efter terrorattacken då han skadades för livet rapporterar SVT Stockholm: – Hur vi har hanterats av Sverige är en skam, rent ut sagt en skam. Ingen har kontaktat oss, varken UD, riksdag eller regering, säger Hassan Zubier till SVT.
Han hade velat att terroroffer får hjälp att fylla i papper till försäkringsbolag och andra myndigheter samt även få kontakt med en psykolog. Hjälpen finns inte, fortsätter han.
I flera insamlingar har Hassan fått medel från givmilda människor. Det kan även startas upp en fond via EU som Hassan hoppas ska hjälpa hans tillvaro i framtiden: – EU vill starta en fond där offer för terrorismen kan söka ekonomisk ersättning och man lägger inte ansvaret på terroristen om den överlever gällande skadestånd, utan då gå staten in, det landet går in och betalar, berättar Hassan Zubier enligt SVT.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.