Hassan Zubier förlamades efter att ha knivhuggits i samband med ett terrorattentat i Finland i augustiFoto: Privat

Hassan Zubier hoppades på bättre stöd

Märstabon Hassan Zubier som uppmärksammades i riksmedia under tisdagen för sin insats i samband med terrorattentatet i Åbo är kritisk mot att svenska staten inte hjälpt honom efter att han skadats då han försökte rädda liv på torget i Åbo.

Hassan Zubier anser att han inte fått den hjälp som han hade behövt efter terrorattacken då han skadades för livet rapporterar SVT Stockholm:
– Hur vi har hanterats av Sverige är en skam, rent ut sagt en skam. Ingen har kontaktat oss, varken UD, riksdag eller regering, säger Hassan Zubier till SVT.

Han hade velat att terroroffer får hjälp att fylla i papper till försäkringsbolag och andra myndigheter samt även få kontakt med en psykolog. Hjälpen finns inte, fortsätter han.

I flera insamlingar har Hassan fått medel från givmilda människor. Det kan även startas upp en fond via EU som Hassan hoppas ska hjälpa hans tillvaro i framtiden:
– EU vill starta en fond där offer för terrorismen kan söka ekonomisk ersättning och man lägger inte ansvaret på terroristen om den överlever gällande skadestånd, utan då gå staten in, det landet går in och betalar, berättar Hassan Zubier enligt SVT.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening