Hassan Zubier och Finlands ambassadör Liisa Tanonpoika i samband med en ceremoni på Finlands ambassad.Foto: Finlands ambassad

Hassan fick Livräddningsmedaljen av Finland

Märstabon Hassan Zubier har belönats med en medalj av Finlands president Sauli Niinistö för sin hjälteinsats i samband med terrorattentatet i Åbo förra året.

Hassan Zubier har nu fått medalj av Finlands president, det skedde i samband med en ceremoni på finska ambassaden där ambassadören Liisa Tanonpoika överlämnade medaljen. Hon tackade Hasan för sin insats å hela det finska folkets vägnar.

Det rör sig om Livräddningsmedaljen som delas ut för en synnerligen modig och rådi handling eller en för en handling som utförts med fara för sitt eget liv och som räddat en annan människas liv. Hassan agerade synnerligen modigt då han ingrep för att röda liven på en knivhuggen kvinna trots att gärningsmannen var kvar. Hassan lyckades även rädda en annan kvinna genom att avleda gärningsmannens uppmärksamhet mot sig själv och hindra hans framfart. Hassan mottog flera knivhugg och skadades svårt. Totalt dog två personer och åtta skadades i samband med terrorattacken i Åbo 18:e augusti. Terroristen greps och har dömts till livstids fängelse.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening