Haris Curovac tar emot priset på FutsalgalanFoto: Privat

    Haris utsedd till landets bästa domare

    I samband med Futsalgalan i helgen utsågs märstadomaren Haris Curovac till Sverges bästa futsaldomare: - Det känns jättekul att få priset.

    Haris Curovac utsågs till FIFA-domare i futsal förra året och har hunnit med ett flertal internationella matcher. I veckan åker han även ner för landslagsturnering i Kroatien som håller på i en vecka. Han är en av fyra svenska FIFA-domare, kraven på honom är stora att sköta träning, kost och hälsa:
    – Det är mycket träning, vila och förberedelse innan matcherna, säger Haris till märsta.nu

    Till vardags jobbar Haris på S:t Olofs skola i Sigtuna som socialpedagog. Ett yrke han trivs med:
    – Jag älskar att jobba med ungdomar och göra en skillnad för framtiden, fortsätter Haris.

    Han har haft en intensiv vinter med futsal där han rest land och rike runt för matcher i högsta svenska liga, SFL. Ett kvitto på en bra insats fick han i helgen då han utsågs till bästa domaren i SFL av tränarna och spelarna:
    – Det är jättekul att vinna så klart, jag blev lite överraskad men jag känner att det gått bra och jag har utvecklats som domare, säger Haris.

    Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

    kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

    EXTRA

    Pantzar och Sverige klara för EM

    Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

    Märsta IK inledde försäsongen med seger

    Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

    hockeyettan

    Wings avslutade med seger

    Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

    handbollsligan

    Skånela föll mot Kristianstad

    Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening