Här stoppas föraren i den stulna bilenFoto: MMS-Bild

Här tar vansinnesfärden slut

På måndagen inträffade en biljakt genom E4:an i kommunen, en bil zick-zackade mellan körfält och fordon tills det till slut tog stopp söder om Rosersberg.

Det var dramatiska scener på E4:an i eftermiddagsrusningen på måndagen, en bil kom i hög hastighet norrifrån från Uppsala och passerar Arlanda, Märsta och Rosersberg innan det tar stopp söder om Rosersberg.
– Det var ett tiotal polisbilar som körde efter bilen. Färden gick i hög fart, kors och tvärs mellan filerna, berättar ett ögonvittne för märsta.nu

Efter att polis fått stopp på bilen och föraren gripits har denne nu delgivits misstanke om grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, drograttfylleri och tillgrepp av fortskaffningsmedel.

176 misstänkta brott anmälda i Sigtuna kommun

Nyheter Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.

EXTRA

Tre handgranater hittades vid förskola

Nyheter Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening