Dammarna är belägna i östra ArlandastadFoto: Arlandastad Group
Här renas tusentals liter vatten om dagen
Arlandastad Group engagerar sig i utvecklingsprojekt som syftar till att göra en positiv skillnad för samhället och miljön. I östra Arlandastad har det anlagts dammar som renar tusentals liter vatten om dagen.
Explore Arlandastad bjuder in besökare att upptäcka de vackra vattendammarna som utgör en integrerad del av Arlandastad Groups hållbarhetsarbete för att rena och skydda vattenresurserna.
Under 2023 renades imponerande 129 800 kubikmeter vatten genom Arlandastad Groups dammar i Explore Arlandastad, vilket motsvarar en dygnskonsumtion för 1 miljon personer. Denna siffra har verifierats av en extern expert.
I Sverige varierar den genomsnittliga dagliga konsumtionen av dricksvatten per person beroende på olika faktorer. Enligt statistik från Sveriges kommuner och landsting (SKL) används i genomsnitt cirka 150 liter dricksvatten per person och dag i landet.
Arlandastad Group hanterar vattnet från fastighetsmark till gator och dammar för att säkerställa att det renas och fördröjs innan det når gemensamma vattentäkter. Detta bidrar till att skydda vattenresurserna vid kraftiga regn och skapar en hälsosam miljö för det lokala ekosystemet.
Projektchef Jakob Ahlqvist leder Arlandastad Groups arbete, som fokuserar på att inte bara tillhandahålla rent dricksvatten för samhället utan också att bevara och främja den biologiska mångfalden i området.
Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.
Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.
Näringsliv ABS Wheels meddelar att de kommer att flytta hela sin verksamhet till Rosersberg. För några år sedan förvärvade företaget en padelanläggning som nu alltså ska inrymma hela verksamheten.
Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.
Näringsliv Flygbolaget Norwegian utökar sitt linjenät från Stockholm Arlanda inför sommarsäsongen. När bolaget byter till sitt sommarprogram i slutet av mars lanseras fyra nya direktlinjer från Arlanda till Bilbao, Lyon, Porto och Bukarest.
Näringsliv PL Utemiljö AB har nyligen flyttat sin verksamhet från Uppsala till Märsta. Syftet är att öka tillgängligheten och förbättra möjligheten att arbeta närmare kunder i området.
Näringsliv Arlanda Express var Sveriges mest punktliga tågföretag under 2024 med en genomsnittlig punktlighet på 95,6 procent över totalt 60 266 avgångar.
Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.
Näringsliv Arlanda fortsätter att utvecklas och hade under januari 2025 drygt 1,5 miljoner resenärer, en ökning med fem procent jämfört med samma månad förra året. Flygplatsen når nu 83 procent av nivåerna före pandemin.
Näringsliv Sigtunabon Jessica Norgren har utsetts till hotelldirektör för Thon Hotel Vasa i Stockholm, Thon Hotels första egenägda hotell i staden. Hon tillträder tjänsten den 1 maj 2025.
Näringsliv På fredagen invigdes linjen mellan Arlanda-Tokyo med Japans största flygbolag All Nippon som förväntas locka både turism och affärsresenärer.
Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.