Olov Holst klippte bandetFoto: Moderaterna
Foto: McDonalds
Foto: McDonalds
Foto: McDonalds
Foto: McDonalds
Foto: McDonalds
Foto: McDonalds

Här invigs McDonalds

Kön ringlade lång när McDonalds i Märsta invigdes på torsdagen.

Claes-Göran Jönsson är franchisetagare för McDonalds Märsta och under torsdagen klockan 10.00 invigdes restaurangen. Kön hade ringlat sig lång till öppningen. Ronald McDonald fanns på plats för att hälsa gäster välkomna och kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) klippte bandet.
– Vi är stolta och glada att få erbjuda Märsta en ny McDonald’s med en restauranguppIevelse i toppklass. Med expansionen öppnar vi även dörren till 70 nya arbetstillfällen och får chansen att välkomna ungdomar in på arbetsmarknaden där det för många är för allra första gången. Att dessutom få lansera McCafé i Märsta och kunna erbjuda våra gäster en helt ny nivå på kaffe som är snabbt, gott och prisvärt känns fantastiskt kul, säger Claes-Göran Jönsson.

Restaurangen ä’r utrustade med det senaste inom McDonalds konceptet samt ett McCafé där man kommer kunna njuta av barista-kaffe tillsammans med olika bakverk. Det är ett toppmodern beställnings- och tillagningssystem vilket innebär att man lagar mat på beställning enligt McDonalds. Det leder också till minskat matsvinn.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening