Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Här begravs Valstaskolan

Idag var det sista verksamhetsdagen för Valstaskolan som därmed skickat ut sin sista kull elever till gymnasiet.

Valstaskolan går i graven, under dagen hedrades skolan av nuvarande och tidigare personal samt gamla och nuvarande elever. En ”begravningsceremoni” anordnades. Det är bestämt sedan tidigare att inga fler kullar ska få börja på skolan. Lokalerna kommer att stå tomma tills dess att kommunledning bestämt vad som ska ske i området runt Valsta Centrum och västra Valsta.
– Vi la ner blommor och en krans vid huvudentren. Där finns också en bild av en gravsten med texten: R.I.P valstaskolan 1968-2019, berättar en av lärarna som medverkade i ceremonin.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening