En man från Haninge kommun döms för att ha knuffat och slagit två parkeringsvakter på Arlanda sedan de utfärdade en bot i maj 2018.
Mannen som är i 40-årsåldern såg rött sedan hans bil fick en P-bot av en parkeringsvakt. Han gick till attack mot vakten och dennes kollega, den ena vakten knuffades i bröstet med p-boten i handen, den andra vakten fick minst ett slag i nacken. Kollegan hade gått fram till 40-åringen och bett honom sluta då mannen började veva slag som träffade honom i nacken. 40-åringen hävdar att han dels knuffats fram och tillbaka med den ena vakten samt att det vevats slag från båda håll med den andra vakten. Han döms nu till villkorlig dom med samhällstjänst i 50 timmar. En påföljd som motsvarar en månads fängelse. Han ska också utge skadestånd till den ena parkeringsvaken på 5000 kronor.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.