Vaccineringsandelen ökar en liten aning för vecka 37 jämfört med vecka 36 och hälften av 16-17-åringarna har nu tagit en vaccindos.
FHM:s siffror över vaccineringen i kommunen visar att drygt 50 procent av 16-17 åringarna samt 18-29-åringarna tagit första dosen vaccin. Vaccineringsgrader totalt sett ökar en aning i kommunen till 73 procent, men som märsta.nu rapporterade under torsdagen så är det stora lokala skillnader. I jämförelse med andra länskommuner ligger Sigtuna nästan i botten när det gäller vaccineringsgrad. Bara Södertälje och Botkyrka har lägre.
Ålderskategorier över 70 år i kommunen har vaccineringsgrad med över 90 procent med två doser, dock har bara 83 procent av 90-plussare tagit två doser.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.