Bröderna Duvert i samband med Mångkamps-SM i ÖrebroFoto: Insändarbild

    Guld och silver för bröderna Duvert på SM

    I helgen har Mångkamps-SM avgjorts där de tre bröderna Duvert deltog och två kom hem med medaljer.

    Bröderna Kevin, Theodor och Elliot Duvert har tävlat i mångkamps-SM, de tävlar för Tureberg men är fostrade i IFK Märsta och är uppväxta i kommunen. Tävlingarna var i senior, M/K22 och P/F19. Elliot tog hem guldet i P19-klassen med mer än 200 poäng ner till tvåan. Han hoppade högst i höjdhoppet där det blev exakt 2 meter. Han höll i övrigt jämn nivå i alla grenar fram till guldet. I M22 tog Theodor silver medan storebror Kevin kom sexa i seniorklassen

    Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

    kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

    EXTRA

    Pantzar och Sverige klara för EM

    Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

    Märsta IK inledde försäsongen med seger

    Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

    hockeyettan

    Wings avslutade med seger

    Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

    handbollsligan

    Skånela föll mot Kristianstad

    Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

    hockeyettan

    Nytt nederlag för Wings i Norrland

    Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening