Bröderna Duvert i samband med Mångkamps-SM i ÖrebroFoto: Insändarbild

Guld och silver för bröderna Duvert på SM

I helgen har Mångkamps-SM avgjorts där de tre bröderna Duvert deltog och två kom hem med medaljer.

Bröderna Kevin, Theodor och Elliot Duvert har tävlat i mångkamps-SM, de tävlar för Tureberg men är fostrade i IFK Märsta och är uppväxta i kommunen. Tävlingarna var i senior, M/K22 och P/F19. Elliot tog hem guldet i P19-klassen med mer än 200 poäng ner till tvåan. Han hoppade högst i höjdhoppet där det blev exakt 2 meter. Han höll i övrigt jämn nivå i alla grenar fram till guldet. I M22 tog Theodor silver medan storebror Kevin kom sexa i seniorklassen

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening