Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Grov misshandel i Märsta – Offret akutvårdas på sjukhus

Under kvällen den 6 september larmades polisen till Södergatan i Märsta efter att ha fått information om en pågående misshandel. Flera personer hade angripit en ensam man i 40-årsåldern och sedan flytt från platsen, lämnandes offret svårt skadat och icke kontaktbart.

Polis och ambulanspersonal svarade snabbt på larmet och anlände till platsen där de fann den skadade mannen. Han blev omedelbart förd till sjukhus för akut vård medan polisen inledde utredningen av händelsen.

Misshandeln klassificeras som grov på grund av det våldsoffret utsattes för och de allvarliga skador han ådrog sig. För närvarande finns det ingen information om misstänkta gärningsmän, och polisen arbetar intensivt med att förhöra eventuella vittnen och samla in bevis i ärendet.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening