Albin Grewe i samband med TV Pucken 2016Foto: Skärmdump/SVT

Grewe uttagen i landslaget

Förre wingsspelaren och märstafödde Albin Grewe som spelar i Djurgårdens organisation har tagits ut till U17-landslaget som ska spela Word U17 Hockey Challange i Kanada.

Förra året blev Albin Grewe som spelat i Wings bästa spelare i TV-pucken. Han bytte sedan klubb från Täby till Djurgården. Nu har har tagits ut till landslaget som ska spela U17 Hockey Challange som spelas i Fort St John och Dawson Creek i Kanadad 5-11 november. Innan dess ska Sverige spela mot Tjeckien 2:a november. I turneringen ska man sedan möta Finland, Kanada Röd och Ryssland som blir premiärmotståndare. Albin har denna säsong gjort två mål och tre assist på tre matcher i landslagströjan, med det är han tvåa i landslagets interna poängliga.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening