Granen föll ner över taket på kyrkanFoto: Insändarbild
Gran över kyrka sågades ner
Den gran som blåse ner över Katolska kyrkan i samband med Stormen Alfrida plockades bort först i helgen.
Stormen Alfrida orsakade en hel del nedblåsta träd i kommunen, Katolska kyrkan fick ett träd över sig och först i helgen, nästan tio dagar efter stormen så sågades det bort. Peter Bergman vid Rosersbergs trädfällning AB skötte sågningen och han låter meddela att det gick utan bekymmer men att taket fick lättare plåtskador som kunde hanteras av plåtslagaren.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.