Andie Lahdo, ABS Wheels, gästade Näringslivslunchen i KulturlänkenFoto: Daniel Iskander

Gasellföretagare gästade Näringslivslunchen

Andie Lahdo gästade Näringslivslunchen i Kulturlänken och berättade om hur han gick från elev på dåvarande Märstagymnasiet till en omsättning på ca 72 miljoner kronor.

Näringslivslunchen i Sigtuna lockade ett hundratal företagare i kommunen till Kulturlänken där företagaren Andie Lahdo från ABS Wheels var huvudtalare. Lahdo berättade om hu han gick från elev på Märstagymnasiets fordonsprogram till att jobba på verkstad och sedermera starta egen verkstad på Eurostop och idag ha både e-handel och däckförvaring i Arlandastad.

Två år i rad har ABS Wheels utsetts till Gasellöretag av Dagens Industri. ”Man blir aldrig profet i sin egen stad” sa näringslivschefen Mattias Forsberg men kunde konstatera att Lahdo blivit det.

För framtiden har ABS Wheels snart en ny utbyggnad i Arlandastad med lager och showroom, man planerar också expansion av e-handel till 23 länder och samarbete med leverantörer där. Även start av ABS Wheels-butiker i dessa länder ligger på agendan:
– Vi har 22 anställda och omsätter 72 miljoner kronor, men vi jagar aldrig omsättning, vi vill vara hälsosamma på sista raden, sa Lahdo till sin publik.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Stjärnkrögare etablerar i McDonalds gamla lokaler

Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening