Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Gemensam samverkan för att minska brottslighet

En handlingsplan har antagits mellan bland annat kommuner, regionen, kriminalvården och Polisen för att bekämpa våld.

En myndighetsamverkan har inletts där bland annat Sigtuna kommun medverkar genom sammanslutningen Storsthlm som består av länets samtliga kommuner. Utöver Storsthlm är det även Länsstyrelsen, Kriminalvården, Region Stockholm, Stockholms stad och Polisen som ingår och har enats om en strategi för at bekämpa våld runt om i länet.
– Vi kraftsamlar nu gemensamt mot de utmaningar som våldet innebär. Den strategi och handlingsplan som nu tagits fram ska vara vägledande för länets alla kommuner, myndigheter, näringsliv och civilsamhälle, säger regionpolischef Ulf Johansson.

Åtta mål för länet har antagit, bland annat myndigheter och aktörer ska jobba brottsförebyggande och att rättsvårdande myndigheter håller god kvalitet i utredningar och rättsprocesser.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening