Polis kallades till Märsta Centrum efter att två personer krossat rutor med hammare.
Butiker vandaliserades i centrum
Vid 18.30-tiden försökte två personer ta sig in i flera butiker i Märsta Centrum: - Det är rubricerat som skadegörelse, sägen Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.
Två personer ska ha försökt bryta sig in i flera butiker i Märsta Centrum. Gärningarna skedde inför flera vittnen och polis är på plats för att upprätta anmälan. Bland annat krossades Fuji Fotos ruta. Förbipasserande kunde se hur en person slog med hammare i fönstret som krossades, inbrottet misslyckades dock. Personerna gav sig sedan vidare till andra affärer i centrumet.
Polisen lämnade platsen kring 19.30 men kallades ut på nytt klockan 20.16 en av de misstänkta sågs springa omkring på torget. Polisen har rubricerat händelserna som skadegörelse då man försökt krossa flera rutor, det kommer inte att rubriceras till inbrott i nuläget.
Se det exklusiva klippet på när männen går bärsärkagång i Märsta centrum:
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.