Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Fyra misstänkta för narkotikapåverkan i Märsta

Fyra personer misstänks för narkotikabrott efter kontroll av polisen under lördag kväll och natten mot söndag.

Vid två tillfällen slog polis till mot personer som misstänks för påverkan av narkotika i Märsta, båda gångerna vid Circle K/Max. Först klockan 23.14 då en person kom att misstänkas för ringa narkotikabrott efter att ha visat tecken på påverkan.

Klockan 2-40 var det tre ungdomar som misstänktes, två av dessa medtogs till stationen för ytterligare kontroll medan den tredje kördes hem. I samtliga fall är det enbart narkotikainnehav för eget bruk och inte överlåtelse.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening