Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Fulla personer stökade på Arlanda

Två personer stökade i samband med ombordstigning till ett plan från Arlanda under förmiddagen.

En polisinsats ägde rum vid Arlandas utrikesterminal 5 under torsdagsmorgonen rapporterar Expressen. Två personer hade nekats att gå ombord på sitt flyg på grund av berusning, vilket ledde till en diskussion. Enligt polisen hade situationen inte varit våldsam, men både polis och räddningstjänst kallades till platsen. Swedavia beskrev händelsen som ett sjukdomsfall och hänvisade frågor till sjukvården. De två männen blev inte frihetsberövade och situationen pågick fortfarande vid tiotiden. Trots händelsen påverkades inte övriga resenärer eller säkerheten på flygplatsen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening