Fritidsledaren åtalas-Hade över 1000 bilder och filmer
Idag väcktes åtal mot den sexualbrottsmisstänkte fritidsledaren. Han åtalas för bland annat grovt barnpornografibrott och sexuellt övergrepp mot barn.
Nästan 100 måslägande finns i åtalet som åklagaren väckt mot den sexualbrottsmisstänkte fritidsledaren. Enligt åtalet fotograferade och filmade och fotograferade fritidsledaren barn i både skolans lokaler och i en föreningslokal samt i olika duschrum runt om i landet.
Flera gick inte att identifiera Barnen ska vara födda mellan 2003-2012. Flera är även oidentifierade av förundersökningsledaren. Åklagaren åtalar fritidsledaren för grovt barnpornografibrott, grovt utnyttjande av barn för sexuell posering, sexuellt övergrepp mot barn och kränkande fotografering. Enligt åtalet ska fritidsledaren ha uppmanat barnen att posera på ett visst sätt. Antalet bilder uppgår till ca 1100 stycken och total speltid på filmerna var ca fem timmar.
Togs på bar gärning Det var vintern 2016 som märsta.nu avslöjade att fritidsledaren som arbetade för Sigtuna kommun tagits på bar gärning. Han greps och häktades under en tid men släpptes och bytte därefter namn samtidigt som han flyttade till annna ort i väst-Sverige.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.