SL meddelar att framdörrar på bussar kommer att stängas från och med torsdag 13:e januari.
Bussarnas framdörrar stängs i SL-trafiken. Från och med torsdag sker all påstigning via bakdörrarna. SL ber alla med anledning av det att visa omtanke när man kliver av och på samt hjälpa varandra hålla avstånd. – Vi stänger framdörrarna för att säkra att trafiken kan gå för fullt. Då är det extra viktigt att våra resenärer tar ansvar och betalar för sin resa, säger David Lagneholm, chef för trafikförvaltningen och VD för AB SL.
Nyheter En bojkott av de stora livsmedelskedjorna mobiliseras på sociala medier under vecka 12, samtidigt som en omfattande kartläggning av Ica-priser har genomförts.
Nyheter Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.