Foto: Kristoffer Olofsson/Försvarsmakten

Försvarets hundtjänstenhet i stor övning med Natoländer i Märsta

Försvarsmaktens Hundtjänstenhet kommer under vecka 22 och 23 att genomföra utbildning för nordiska länder plus tre andra Natoländer i bland annat Botele udd.

Övningen är en del av Nodefco, Nordic Defence Cooperation, där de nordiska länderna ingår. Dessutom ska ekipage från Natoländerna England, Nederländerna och Belgien medverka.
– Övningen är unik eftersom fokus ligger på hundförarnas utveckling, och inte på hundarnas dressyr, säger Peter Öhrling som är övningsledare för den internationella hundförarkursen.

Det är nitton hundförare som övas i realistiska scenarion på flera olika platser, bland annat söker man igenom en arena, en bodgård och en servicedepå för pendeltåg. Övningen kommer bland annat att ske i Botele udd som ligger i Steninge.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening