Foto: Kristoffer Olofsson/Försvarsmakten

Försvaret får skjuta bock som stör hundträningen

Försvarsmakten har fått beviljat att inleda skyddsjakt på råbok som lyckats ta sig in på militärområdet i Märsta.

Det aktuella området är klassat som skyddsobjekt och Försvaret har kurser och träning på området. Råbocken tar sig in på området och ställer till problem i en tid med stora säkerhetshot rapporterar UNT.se. Bland annat handlar det om att specialträna hundar. Bocken kan skapa ett viltintresse hos hundarna istället. Försök att mota bocken vid grindarna har inte lyckats och skyddsjakten beviljas nu av Länsstyrelsen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening