I vår kommer den första mässan i Skandinavien för kommersiella elfordon att äga rum på Scandinavian XPO.
Mässan eComExpo kommer till Arlanda i början av april, det innebär premiär för Skandinaviens första kommersiella mässa för elfordon. Allt från lådcyklar till långtradare kommer att presenteras. – Den kommersiella sidan har saknat ett forum där alla från politiker till chaufförer kan se och diskutera framtiden, säger Anna Fägersten Dahlqvist som är projektledare för eComExpo.
Omställningen inom transportsektorn pågår där fordon ställer om från fossila bränslen till vätgas, fossilfritt och elvägar. Nu kan alla aktörer mötas inom branschen i Arlandastad. Det blir också seminarier och debatter inom området. – Vi kommer att ha ett riktigt spännande seminarieprogram med människor från alla de berörda sektorerna. Och som på alla mässor är det de mötena som bär frukt. När folk som annars aldrig hade träffats plötsligt sitter ner och skapar idéer och affärer, fortsätter Anna Fägersten Dahlqvist.
Näringsliv Det svenskgrundade företaget Growth Marketing Sweden AB har tagit sig till final i prestigefyllda European Search Awards 2025. Bakom bolaget står Jorge Castro, SEO-expert och tidigare Märstabo.
Näringsliv Sigtunahöjden har nominerats till Svenska Mötespriset, en utmärkelse som varje år delas ut till den mötesanläggning inom Svenska Möten som fått högst betyg av sina kunder.
Näringsliv Företagarna Sigtuna har valt Mona P Wågberg till ny ordförande. Hon tar över ledarskapet för en styrelse som nu förstärkts med flera nya ledamöter.
Näringsliv Den svenska finalen av kocktävlingen Copper Skillet avgjordes igår, där konferenskockar tävlade i både seniorklassen och juniorklassen. Simon Cardenas, kock på Hotell Kristina, tog hem segern i juniorklassen.
Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.
Näringsliv På tisdagsmorgonen samlades över 100 företagare på Radisson Blu Arlanda Airport Terminal Hotel för premiären av Frukostklubben Arlanda, ett nytt mötesforum för företag verksamma i och omkring flygplatsen.
Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.
Näringsliv Regeringens delbetänkande om Arlandas utveckling slår fast att flygplatsens kapacitet och tillgänglighet måste förbättras för att möta framtidens ökade resande.
Näringsliv Husqvarna och Clas Ohlson har inlett ett samarbete om att sälja Husqvarnas produkter. Vilket innebär att butiken i Märsta kommer att ha sortimentet.
Näringsliv Besökarantalet till WE Sporthall i Sigtuna har ökat sedan nyinvigningen i oktober. I samband med att WE Arlandastad stänger den 27 april satsar anläggningen på att bredda träningsmöjligheterna.
Näringsliv Arlandas resenärer ökade under februari och uppgick till 1,5 miljoner. Trots ökningen ligger resandet via Arlanda på 86 procent av nivåerna före pandemin 2019.
Näringsliv Det råder stort intresse för sommarjobb på Arlanda och Swedavia har nu tillsammans med andra aktörer på flygplatsen cirka 150 jobb att söka.
Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.
Näringsliv Ett nytt mötesforum, Frukostklubben Arlanda, etableras för företag verksamma på och runt Arlanda flygplats. Initiativet har tagits av Swedavia, Sigtuna kommun och Destination Sigtuna.
Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.