Foto: Håll Sverige Rent / Emma Grann

Första boten för nedskräpning i Sigtuna kommun på flera år

Nyligen bötfälldes en person för nedskräpning i kommunen vilket var den första boten av sitt slag på flera år.

Under första halvåret av året utfärdades den första boten för nedskräpning i Sigtuna kommun, enligt statistik från Håll Sverige Rent. Förra året utfärdades inga böter för nedskräpning i kommunen. Den aktuella boten skrevs ut i juni i år.

Kommuner med flest utdelade böter är Malmö med 37 böter, Västerås med 21 och Uppsala med 20. Endast i cirka 75 kommuner har polisen valt att skriva ut böter för nedskräpning. I grannkommunen Väsby har exempelvis ingen bötfällts.

Sedan juli 2011 är det olagligt att skräpa ner i Sverige, med böter på 800 kronor för mindre nedskräpning som att slänga snabbmatsförpackningar, flaskor eller andra engångsartiklar. Sedan 2022 omfattar lagen även småskräp som cigarettfimpar och tuggummin.

Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent, betonar vikten av boten som verktyg mot nedskräpning: ”Boten är ett viktigt verktyg för att minska nedskräpningen och en tydlig signal om att nedskräpning inte är okej. Samtidigt måste vi arbeta förebyggande med lagstiftning, informationsspridning och beteendeförändring. Det är så vi stoppar skräpet.”

De senaste två åren har antalet böter för nedskräpning ökat markant. Enligt Polismyndigheten utfärdades 233 böter mellan januari och juni i år, jämfört med 165 under samma period förra året. Trenden visar en ökning i bötfällningar sedan lagändringen för två år sedan, vilket nu även inkluderar böter för att kasta cigarettfimpar fel.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening