Foto: Magnus Granhagen

Förslaget: Stoppa cirkusar i kommunen

En kommuninvånare anser att kommunen inte bör upplåta mark åt cirkus: - Vi vet alla hur dåliga förhållanden dessa djur lever i och hur de behandlas, skriver kommuninvånaren i ett medborgarförslag.

I augusti drabbades en cirkus i kommunen av sabotage då deras affischer hade klistrats över med ”Inställt”. En aktion som dock inte drabbade evenemanget som kunde genomföras som planerat. Nu kommer ett medborgarförslag om att kommunen inte ska upplåta mark till cirkusar. Förslaget tas upp på nästa fullmäktigesammanträde:
– Vi vet alla hur dåliga förhållanden dessa djur lever i och hur de behandlas. Det passar inte en kommun som Sigtuna att faktiskt uppmuntrar till att detta kan fortsätta, står det i förslaget.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Ny lag begränsar eldning av trädgårdsavfall

Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening