Sjudargårdsvägen i SigtunaFoto: Google Streetview

Förslaget: Sänk hastigheten förbi Sjudargården

Ett förslag om sänkt hastighet på Sjudargårdsvägen har kommit in till Kommunstyrelsen.

En person föreslår i ett medborgarförslag som kommit in till Kommunstyrelsen att hastigheten på Sjudargårdsvägen mellan Billby och Sjudargårdsbadet sänks från 50 km/h till 30 km/h.
– Motorcyklister och en del privatbilister använder sträckan mellan badet och kurvan innan avtagsvägen till Kämpasten som fartsträcka, skriver skribenten som bor längs vägen.

De som bor längs vägen upplever den som farlige att promenera längs, dessutom saknar vägen trottoar.
– Vägen används även frekvent av andra som promenerar, motionslöper eller cyklar. Många är barnfamiljer och skolungdomar. Jag ser tyvärr att risken för allvarlig olycka med personskador ökar om det inte görs något för att dämpa hastigheten på detta vägavsnitt.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening