Foto: Swedavia/Daniel Blohm/Arkiv

Förslag: Avskaffa Arlandas stationsavgift

Mälardalsrådet anser att stationsavgiften på Arlanda borde avskaffas för att öka tillgängligheten till och från Arlanda.

En ny strategisk plan för transportsystemet i Stockholm-Mälarregionen, kallad Systemanalys 2024, har nu presenterats. Denna länsöverskridande och politiskt genomarbetade utvecklingsstrategi fastställer vilka spår, vägar och farleder som regeringen bör satsa på fram till 2035. Planen bygger vidare på tidigare prioriteringar, men lyfter också fram nya investeringsbehov som kräver omedelbara åtgärder.

Systemanalysen inkluderar dessutom andra viktiga politiska ställningstaganden, såsom förslaget att avskaffa stationsavgiften på Arlanda. Detta ses som ett viktigt steg för att förbättra tillgängligheten och effektiviteten i regionens transportsystem.

Sebastian Cehlin (M), 2:e vice ordförande för regionstyrelsen i Region Örebro län, kommenterar: ”Det är ett viktigt beslut som vi nu tar tillsammans med övriga regioner i Mälardalen. Det kommer att krävas kraftiga tillskott till infrastrukturen framöver, inte minst i vårt län, och det här är ett steg i rätt riktning.”

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening