På grund av växelfel är det störningar i pendeltågstrafiken under fredagsmorgonen
Pendeltågstrafiken på linjerna 40, 41 och 42 påverkas av förseningar på upp till 20 minuter på grund av ett växelfel vid Stockholm City. Störningen påverkar resenärer på flera stationer, inklusive Märsta och Rosersberg.
Trafikverket uppger att prognos saknas för när trafiken kan återgå till normala tidtabeller. Under tiden kan tåg ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel. Resenärer uppmanas att vara uppmärksamma på plattformsskyltar och utrop ombord på tågen för uppdaterad information.
Pendeltågslinjerna 40, 41 och 42 är viktiga förbindelser för många pendlare och växelfelet har därför stor påverkan på morgonens resor. Trafikverket arbetar för att åtgärda problemet så snabbt som möjligt men kan i nuläget inte ge någon exakt tidpunkt för när det kommer att vara löst.
Felet förbi Stockholm är nu åtgärdat men det finns ett spårfel i Nynäshamn vilket kan påverkar trafik mot Märsta och Rosersberg
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.