Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Förseningar hos PostNord

PostNord i Rosersberg är en av terminalerna som nu hanterar försenade brev: - Jag har väntat på paket sedan i onsdags, det är fortfarande på terminalen i Rosersberg, säger en märsta.nu-läsare

En del som väntar in brev och paket från PostNord får vänta lite till, PostNord meddelar nämligen att man är drabbade av förseningar på brev, pall och paket på grund av IT-problem. Förseningen drabbar bland annat Rosersbergsterminalen. En läsare hörde av sig till märsta.nu om problemet under torsdagen, dennes paket hade varit kvar på terminalen i mer än 24 timmar utan att levereras till uthämtningsställe eller bostaden.
– Jag vet inte vad som är problemet, det står att paketet är kvar på terminalen men i kundtjänst säger dem att paketet är ute hos brevbärare för leverans.

Har du drabbats av poststrulet? Kontakta redaktionen

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening