Foto: Pressbild

Försäkringskassan vidtar åtgärder mot fusk

Försäkringskassan kommer i ett myndighetsöverskridande samarbete att granska så att det inte fuskas med ersättningar i coronakrisen.

Försäkringskassan har vidtagit ett antal åtgärder för att folk som är sjuka eller potentiellt är sjuka ska kunna stanna hemma med sjukersättning, likaså har det blivit enklare att stanna hemma för VAB (Vård av barn). Men som en del av det förebyggande arbetet ska man ha koll på eventuellt fusk som riskerar att förekomma:
– Vi vet av erfarenhet att den absoluta majoriteten av alla dem som nu erbjuds någon typ av stöd eller utbetalning inte vill ha en krona mer i ersättning än vad de är berättigade till. Men vi vet också att det finns en liten minoritet av personer som inte behöver hjälpen men som ändå skamlöst kommer att vilja utnyttja välfärdssystemen för sin egen vinnings skull. Även om de utgör en lite andel, är de tillräckligt många för att motivera att åtgärder vidtas mot dem, säger Nils Öberg, generaldirektör på Försäkringskassan.

Bland annat kommer det att ske ett omedelbart informationsutbyte mellan myndigheter, det rör sig om 18 myndigheter, bland annat CSN, Kronofogden, Tillväxtverket, Arbetsförmedlingen och Skolverket.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening