Förre S-profilen i Moderaternas styrelse
Moderaterna har valt ny styrelse och bland de nyvalda finns förre S-politikern Marcus Brixskiöld: - Det känns väldigt inspirerande att få leda den nya, utökade styrelsen och föreningens arbete under valrörelsen. Eftersom vi har flera aktiviteter, såväl interna medlemsaktiviteter som externa möten och kampanjer inbokade under kommande månader och fram till valet, känns det mycket tryggt och roligt att vi nu blir fler som kan hjälpas åt med uppdraget att vinna valet i september, säger Mattias Askerson (M) ordförande.
Efter det genomfördes årsmöteshandlingarna och en ny styrelse valdes inför valet. Den största skrällen var att förre S-politikern Marcus Brixskiöld valdes in, Brixskiöld var även med i Medborgerlig samling inför valet 2018. Till vice ordförande valdes Erik Langby. Camilla Lindström och André Muskus valdes in som nya. resterande var omval.
Varnar för svag is på Sigtunafjärden
Nyheter Kommunen varnar för svaga isar i Sigtunafjärden nära Våfflan och Strandpromenaden.
137 brott anmälda i Sigtuna under vecka 7
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Så blir sportlovet i kommunen
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Färre barn födda under 2024
Nyheter Under 2024 föddes färre barn i Sverige än på flera decennier, och trenden syntes även i Sigtuna kommun.
Malm Kelfve ryter till om busstrafiken
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Ny stadsdel planeras öster om Märsta station
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Två bedrägerier i Sigtuna på kort tid
Blåljus Under onsdagen utsattes två personer i Sigtuna för bedrägerier med liknande tillvägagångssätt.
Larm om röklukt i Rosersberg
Blåljus Brandkåren fick under onsdagskvällen rycka ut till Rosersberg med anledning av röklukt.
Skuldsatt man fick klocka beslagtagen
Blåljus Polisen och Kronofogden slog till på Arlanda under onsdagen och en man med skulder fick sin klocka beslagtagen.
Så ska Holst bygga ut Kriminalvården
Politik Olov Holst har nu tillträtt som nationell samordnare med uppdrag att driva på utbyggnaden av Kriminalvården.
Två till sjukhus efter olycka i Rävsta
Blåljus Efter en trafikolycka på väg 263 vid Rävsta fick två personer föras till sjukhus med ambulans.
JENSEN får starta grundskola
Nyheter JENSEN har fått klartecken att starta grundskola i kommunen från och med 2026/27.
Skottlossning mot dörr
Blåljus Vid 2-tiden larmades polis till en skottlossning i Valsta där det har skjutits mot en dörr.
Holst blir nationell samordnare för Kriminalvårdens utbyggnad
Politik Olov Holst har bara varit arbetsfri i knapp 17 dagar. Nu är det dags för nästa uppdrag, att leda samordningen av Kriminalvårdens utbyggnad.
Ny gångbana byggs på Centrumleden
Nyheter Centrumleden får en ny gångbana som ska gå mellan Märsta Dal och Rusta/El Giganten
Kritik mot planer på mottagningscenter
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.