Linnea Wennebrg som är fostrad i Märsta IK är klar för AIK:s damlag: - Det känns fantastiskt roligt att få möjligheten att komma upp till A-laget. Det har varit en dröm sedan jag var liten att få bära AIK-märket på tröjan, säger Linnea Wennberg i ett uttalande.
18-åriga Linnea är uppvuxen i Märsta och har under sina barn- och ungdomsår spelat i Märsta IK. 2018 tog hon klivet över till AIK för att spela med klubbens F17-lag. Hon har även varit med i F19-laget och nu har hjon imponerat så pass mycket att det blir spel i AIK:s damlag.
Sport Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Sport Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Sport Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Sport Sverige vände stort underläge i slutminuterna mot Tyskland inför ett fullsatt Hovet i Stockholm. Sigtunafostrade Melwin Pantzar svarade för 14 poäng i matchen.
Sport Märsta IK har nyligen introducerat ett initiativ med gåfotboll för personer över 60 år. Syftet satsningen är att erbjuda en aktivitet som främjar både fysisk hälsa och social interaktion bland äldre.
Sport Märsta IK fortsätter att kämpa i Division 3 Norra Svealand och förlorade återigen, denna gång mot Procyon, vilket innebär ett stort steg närmare nedflyttning till Division 4.
Sport Märsta IK tog säsongens andra seger och den första sedan premiären i april. Kevin tour gjorde 1-0 i 62:a minuten och Xavier Espinoza Contreras ökade på kort därpå.