Föreslår insatser för ökat valdeltagande

    Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) hade föreslagit att kommunen gör en satsning för att öka valdeltagandet men hennes motion väntas inte få gehör.

    I en motion till fullmäktige hade Marie Axelsson (S) föreslagit att kommunen anställer valinformatörer, utökar öppettider i samband med valet, använder mobila röstningslokaler i form av bussar samt ser över och reviderar valdistrikten i syfte att öka valdeltagandet.

    I motionen lyfte Axelsson fram att det var skillnad på valdeltagande för kommun respektive riksdag, där valdeltagandet var lägre för kommunvalet med drygt tio procent.
    – t. I Tingvalla valdistrikt var det endast 50 procent av de
    röstberättigade som faktiskt röstade. I centrala Valsta var motsvarande siffra 55,7
    procent. Detta är skrämmande låga siffror och en direkt fara för demokratin.
    Sigtuna kommun behöver därför ta till extraordinära insatser för att öka
    valdeltagandet i valet 2022, skrev Axelsson i motionen.

    I kommunstyrelsens beslut om attans motionen besvarad står det att man redan avser satsa en halvmiljon på ökat valdeltagande, bland annat med olika informationsinsatser. Man kommer satsa även på förtidsröstningen då detta är en del av röstningen som ökar. Ambullerande röstmottagare ska också införas. När det gäller valdistrikten så har man fastställt Länsstyrelsens förslag om valdistrikten i september.

    Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

    Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening