Spring för solen, uppmanar Sigtuna solkraftFoto: Daniel Iskander

Förening vill främja solkraft med motionslopp

Föreningen Sigtuna solkraft vill få fler att installera solceller i kommunen och för att uppmärksamhet kring sin sak arrangerar man ett motionslopp i september.

September blir intensivt för löpare i kommunen. Dels Sigtuna stadslopp 8:e september men veckan innan går Run for Sun som Sigtuna solkraft står bakom. Sigtuna solkraft är en ideell förening vars mål är att få Sigtuna kommun självförsörjande på solenergi. Motionsloppet är ett sätt att väcka opinion och intresse för solkraft, både bland politiker och kommuninvånare enligt styrelseledamoten Fredrik Hellström

Ordförande i föreningen är Pernilla Olsen, VD på Hotell Kristina.
– Det blir en win-win situation både för miljön och för flåset! Under denna dag kommer föreningen även informera om alla fördelar med solkraft, säger hon.

Föreningen har satt upp tre mål, ett av dessa är att Sigtuna kommun ska vara på topp 10 på solcelllstoppen, senaste året 2017 var Sigtuna på 149. Det installeras en miljon solpaneler i världen varje dag och det är dags att Sigtuna växlar upp och hänger på menar Jens Johansson, styrelseledamot.

Ett annat mål är att Sigtuna kommun 2019 ska ha tydliga bygglovsregler för etablering av solceller, man vill göra det enkelt att installera och det tredje målet är att få fler medlemmar som vill bidra och arbeta för att få fler solceller i kommunen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening