Det är för stora barngrupper i förskolorna i kommunen enligt Lärarförbundet.
Lärarförbundet har kartlagt barngrupperna i samtliga kommuner i förskolan. I Sigtuna kommun är 58 procent av de åldersindelade barngrupperna större än vad de borde vara. Grupperna bör enligt Skolverkets riktlinjer inte vara större än 12 barn, för äldre barn är rekommendationen max 15 barn per grupp. Förra året översteg alltså 58 procent av alla grupper dessa riktlinjer. – Förskolläraren måste kunna se och möta varje barn. Stora barngrupper leder ofta till högre ljudnivåer och ökad stress. Förskollärare är tyvärr ett av de yrken med högst sjukskrivningar idag, barngruppsstorlekarna måste tas på allvar, säger Johanna Jaara Åstrand, förbundsordförande för Lärarförbundet.
Sigtuna kommun är dock långt ifrån värst i länet, snarare hör man till de bättre. Bara åtta andra kommuner är bättre än Sigtuna. Dock översteg samtliga länets 26 kommuner riktlinjerna. Bäst i klassen är Österåker med 24 procent. Grannkommunen Väsby har ligger trea i länet med strax över 80 procent.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.