Curt Liljefelt och Peter ForsFoto: Insändarbild

FME kan bli Årets hantverkare igen

Förra året vann Fors Måleri & Entreprenad pris på Hantverkargalan, i år är man nominerade igen inom: - Att återigen bli nominerade till årets måleri företag känns hedrande men även lite läskigt, säger VD Peter Fors till märsta.nu

Hantverkargalan utser vinnare i branschen våren 2017. I våras vann Fors Måleri & Entreprenad priset i kategorin Måleriföretag. Man är i år nominerade igen men VD Peter Fors tror att det blir svårt att vinna eftersom man är ”regerande mästare”. Omröstningen pågår online och företagen kan uppmana kunder och samarbetspartners att rösta på dem.
– Att som regerande mästare kliva in i tävlingen denna gång som favoriter är något som är lite läskigt. Självklart hoppas jag att alla som sett kanske främst Märsta centrum byta skepnad kan lägga ett gott ord för oss, men även dom bostadsrättsföreningar som vi ”bott” hos hela sommaren. Målare som blir bjudna på kaffe och bulle kanske vi kan se som ett got tecken, säger Fors till märsta.nu

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening