Foto: Transportstyrelsen

Flygrörelser minskade i januari

Antalet flygrörelser till och från Arlanda minskade underjanuari jämfört med december.

Arlanda hade 4798 landningar under januari, en ökning jämfört med samma månad förra året med över 2700 plan enligt Newsworthy. Dock är man nu på halverad nivå jämfört med före pandemin då en normalmånad brukar ha 9400 landningar på Arlanda. Under hela pandemin har antalet plan som landat på Arlanda och Bromma uppgått till drygt 86 800, vilket är omkring 57 000 färre än om det inte hade varit pandemi.
Det var i mars 2020 som antalet plan i länet rasade i princip över natten och direkt efter var det cirka 1500 flyg i månaden som landade på Arlanda och Bromma. Siffran ökade sedan längst under året för att sedan minska igen sista kvartalet 2020, även under 2021 har landningarna gått upp till som mest ca 7000 i slutet av året men den senaste siffran för både Arlanda och Bromma är 5500 landade plan.
sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening