En Boeing 737 tillhörande flygbolaget NorwegianFoto: Kristin S.Lillerud/Pressbild

Flygplan tappade bränsle i luften

En Boeing 737 med 132 passagerare läckte en större mängd bränsle under flygningen. – Man vet inte hur mycket bränsle och hur det spridit sig, säger ledningsoperatören vid Storstockholms räddningscentral.

Piloterna i ett Norwegian plan, en Boeing 737, larmade flygtornet på Arlanda flygplats klockan 20.33 på tisdagskvällen i samband med landningen.
– Precis innan de landa fick de indikation på bränsleproblem, men planet landade på utsatt tid, säger Annika Persson Kvarnsberg, pressinformatör på Swedavia.
Planet lyfte från Luleå och hade Arlanda som destination.

Läckte bränsle i luften
Ett stort räddningspådrag kallades till landningsbanan för att vänta in flygplanet – som hade 132 passagerare ombord.
– Landningen gick bra och det var ingen fara för planet, säger ledningsoperatören vid Storstockholms räddningscentral.
Enligt ledningsoperatören har bränsle läckt ut under flygningen, men i nuläget har man inte mer information om läckaget då teknikerna inte kontrollerat planet ännu. Man ska även kontrollera närområdet för att sanera eventuell bränsle.
– Man ska kolla när läckaget inträffade, på vilken höjd, och hur mycket bränslet och hur det spridit sig, det är jättesvårt att veta.
– Tänk dig att det läckt 1,5 kilometer upp i luften under flygning, det kan ha hamnat vart som helst i terrängen.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening