Foto: Transportstyrelsen

Flygets återhämtning väntas först till 2027

Transportstyrelsen tror att flygets återhämtning dröjer till 2027, ett år längre än förra årets prognos.

Under förra året gjorde Transportstyrelsen en prognos där man spådde att flyget skulle återhämta sig till 2026, men nu läggs ännu ett år till, först 2027 väntas återhämtningen.
– Flygindustrin befinner sig i den värsta kris som branschen någonsin utsatts för och följderna är i dagsläget svåra att överblicka. Den ökning av passagerare som vi trodde skulle komma under sommaren uteblir med stor sannolikhet på grund av flera olika faktorer som hög smittspridning, fördröjd vaccintakt och fortsatta reserestriktioner, säger Simon Posluk, enhetschef vid avdelning Sjö- och luftfart på Transportstyrelsen.

2019 var det hela 22,4 miljoner resenärer via Arlanda, 2020 sjönk antalet till 5,6 och prognosen för i år är 6 miljoner för samtliga Swedavias flygplatser, däribland Arlanda som har större delen av resenärerna.

Först under nästa år kommer en vändning och passagerarantalet uppskattas till 14,4 miljoner under 2021. Det förutsätter minskad smittspridning, att restriktioner lättas upp och att vaccinationstakten fortsätter öka. Man tror även att affärsresandet kommer ändras från fysiska möten till digitala vilket minskar antalet resor. 2027 spår man nästan 19 miljoner resenärer.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening