Flicka misstänks för mordet i Forsby

Aftonbladet rapporterar att en flicka misstänks för mordet på en 47-årig man utanför Odensala i vintras.

Två män sitter häktade misstänka för mordet på en 47-årig man som hittades i Forsby mellan Odensala och Knivsta i februari i år. I helgen försökte åklagare att häkta en 15-årig flicka för mordet rapporterar Aftonbladet. Men Uppsala tingsrätt gick inte på åklagarens linje och flickan försattes på fri fot, hon är dock fortsatt misstänkt. Det är oklar varför åklagare velat få henne häktad och hur hennes del i brottet ser ut.

Den 47-årige mannen avrättades med ett skott i bakhuvudet, han ska sedan ha transporterats till Forsby via Märsta där man försökte tända eld på kroppen i en rishög.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening